Tuesday, 13 March 2012


This week we have been turning our hand to understanding how money is used and having a go at paying for different items in our mini shop.

Can you recognise these coins?

What coins could I use to pay for a bottle of pop that costs 8p?

What about if it cost 15p?

Here are some photos of us thinking about money in the classroom....
Pretending to do some shopping....

5 pence piece...

Hmmm how do I make 6p?

Counting out the coins needed.

Making coins out of the dough!

50 pence for these choccies!

I need 10p for this!

More playdough coins....

Thinking about which coins are needed! 

Hmmmm how much is this?


Thinking hard!!

No comments:

Post a Comment